Mikroinwerter – czym jest i jak działa?

Mikroinwerter jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego na prąd zmienny, podobnie jak w przypadku klasycznego falownika. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, gdzie inwerter przekształca energię z całej instalacji, mikroinwerter przetwarza energię z pojedynczych paneli.

Dzięki temu każdy panel posiada swój własny mikroinwerter, co pozwala na zwiększenie wydajności instalacji, ponieważ nie musi dostosowywać się do najsłabszego modułu. W przypadku, gdy jeden z paneli zostanie zacieniony lub zabrudzony, pozostałe panele nie będą miały wpływu na swoją wydajność, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej efektywności.

mikroinwerter zasada działania

Mikroinwerter – działanie, wady i zalety, kiedy go stosować?

Różnicą między zwykłym inwerterem (takim jak np. Huawei SUN2000), a mikroinwerterem jest liczba urządzeń. Zwykły inwerter jest jednym urządzeniem, które przetwarza energię z całej instalacji fotowoltaicznej, podczas gdy mikroinwerter jest związany z każdym panelem, liczba mikroinwerterów jest zależna od liczby paneli. Mikroinwertery są mniejsze rozmiarowo i mają mniejszą mocy niż zwykłe inwertery, ale jednocześnie mogą być bardziej wydajne.

W standardowej instalacji fotowoltaicznej, każde ogniwo jest połączone szeregowo, co oznacza, że cała wyprodukowana energia przepływa przez każde ogniwo. Taki system działa bezproblemowo, jeśli wszystkie ogniwa pracują z taką samą mocą. Jednak, jeśli jedno z ogniw jest zacienione lub działa słabiej, cała instalacja jest obciążona większym oporem, co prowadzi do wyższej temperatury i mniejszej wydajności całej instalacji.

Co warto wiedzieć o mikroinwenterach?

  1. Mikroinwertery ochronią instalację przed cieniem: cień nie tylko zmniejsza wydajność instalacji, ale także skraca żywotność paneli. Mikroinwertery rozwiązują ten problem, chroniąc panele przed zacienieniem i zmniejszając straty energii o 1/3.

  2. Mikroinwertery umożliwiają łatwą rozbudowę instalacji: instalacja fotowoltaiczna podłączona do jednego inwertera musi składać się z paneli tej samej mocy. Wielkość inwertera jest dobierana do wielkości instalacji. Dlatego instalacja nie może być później rozbudowywana o dodatkowe panele różnej mocy. Mikroinwertery pozwalają na łatwiejszą rozbudowę instalacji.

  3. Mikroinwertery zwiększają bezpieczeństwo: są jednym z rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się pożarów i ułatwiających działania gaśnicze. Ich stosowanie jest wymagane dla instalacji powyżej 6,5 kWp. 

  4. Lepsza praca na skomplikowanych dachach: jeśli Twój dach jest skomplikowany i składa się z kilku paneli w różnych kierunkach i pod różnymi kątami, mikroinwertery mogą być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na indywidualne monitorowanie i regulowanie mocy każdego panelu, co zwiększa efektywność całej instalacji. Należy również pamiętać, że zwykły inwerter też świetnie radzi sobie z instalacjami wschód – zachód!

Jak widać, rozwiązanie te posiadaj wiele zalet, jednak trzeba pamiętać, że mikroinwentery również mogą mieć swoje wady. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ekspozycję mikroinwerterów, które zazwyczaj są umieszczane pod panelami, co naraża je na niekorzystne warunki atmosferyczne, co może skrócić ich żywotność.

Należy również pamiętać, że im więcej elementów składających się na instalację, tym większe ryzyko awarii. W tradycyjnych instalacjach mamy tylko jeden inwerter, podczas gdy przy w przypadku instalacji z mikroinwerterami każdy panel jest podłączony do oddzielnego urządzenia, co zwiększa liczbę komponentów w całym układzie. W efekcie, prawdopodobieństwo awarii może być nawet dziesięciokrotnie większe niż w przypadku instalacji z jednym, tradycyjnym falownikiem.

😊🌞

👍

Inwerter, mikroinwerter – co wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru falownika, mikroinwertera czy optymalizatora z inwerterem zależy od indywidualnych potrzeb i warunków instalacji. Inwerter jest najlepszym rozwiązaniem dla instalacji położonych pod optymalnym kątem oraz bez zacienienia.

Natomiast mikroinwertery są odpowiednie dla nietypowych kształtów dachu, silnego zacienienia oraz paneli skierowanych na różne strony świata.

Jeśli chodzi o ceny mikroinwerterów, to instalacja z nich składa się zdecydowanie bardziej kosztowna niż instalacja z tradycyjnym inwerterem. Wynika to z faktu, że dla wielomodułowej instalacji PV trzeba kupić wiele mikroinwerterów, co powoduje, że całkowity koszt jest wyższy niż w przypadku instalacji z jednym inwerterem. Dlatego, jeśli chodzi o ekonomię, zakup paneli z tradycyjnym inwerterem może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Hoymiles Mikroinwerter HM 1500

(Hoymiles Mikroinwerter HM 1500)

Opinie o mikroinwerterach

Mikroinwertery są często polecane przez specjalistów z branży fotowoltaicznej za ich zdolność do optymalizowania produkcji energii z każdego panelu osobno, co pozwala na maksymalizację wydajności instalacji. Są one również uważane za bardziej elastyczne, ponieważ pozwalają na łatwą rozbudowę instalacji, co jest szczególnie przydatne dla budynków z dachami o skomplikowanych kształtach.

Niektórzy uważają jednak, że mikroinwertery są droższe w porównaniu do tradycyjnych falowników i że ich awaryjność jest wyższa, ponieważ każdy z nich musi być zamontowany przy osobnym panelu.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments