Fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika od wielu lat jest popularna na polskim rynku. Zauważamy, że coraz więcej domów, budynków gospodarczych oraz firm decyduje się na jej instalację, widząc jakie oszczędności generuje. Do tej pory tylko osoby posiadające prywatną działkę lub dach mogły z niej korzystać, ale czy mieszkańcy apartamentów, bloków czy kamienic muszą czuć się wykluczeni? Nie! W ostatnim czasie rośnie popularność fotowoltaiki balkonowej.

Montaż fotowoltaiki na balkonie

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonach stał się popularny w Polsce w 2022 roku, kiedy sytuacja na rynku energii została mocno zdestabilizowana. W Niemczech cieszy się ogromną popularnością, gdzie zamontowano już ponad 190 tysięcy takich instalacji.

W Polsce jest to nadal rzadko spotykany widok, głównie ze względu na kwestie prawne, ponieważ przed instalacją należy uzyskać zgodę właściciela budynku oraz wspólnoty. 

Montaż i koszt fotowoltaiki balkonowej

Montaż fotowoltaiki na balkonie nie jest trudnym zadaniem. Fotowoltaika balkonowa niewiele różni się od tradycyjnego montażu instalacji na dachu. Koszt instalacji zależy od indywidualnych potrzeb, np. od ilości montowanych modułów. W przybliżeniu, koszt montażu dwóch paneli o mocy 0,7kW w 2022 roku wynosił około 3,5 tys. zł, co przekłada się na roczne oszczędności w kwocie 400 zł.

Polecany artykuł:
Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja na wiele lat, dlatego ważne jest, aby zadbać o to, aby była ona przeprowadzona przez wykwalifikowanego instalatora. Nawet najlepszy falownik i moduły fotowoltaiczne nie będą działać prawidłowo, jeśli zostaną źle zamontowane.
Przeczytaj na co uważać wybierając firmę fotowoltaiczną.

Fotowoltaika na balkonie a dofinansowanie

Niestety, rządowe dopłaty do budowy fotowoltaiki nie obejmują tej montowanej na balkonach. Dofinansowanie objęte jest jedynie większymi instalacjami, powyżej 2 kW.

Jednak, jeśli na montaż fotowoltaiki balkonowej zdecydowałaby się cała wspólnota, można by skorzystać z rządowych dopłat.

Czy zatem montaż paneli PV na balkonach się opłaca?

Warto pamiętać, że korzyści finansowe z montażu fotowoltaiki balkonowej zależą od indywidualnych warunków, takich jak powierzchnia balkonu oraz dostęp do słońca. Inwestycja ta jest bardziej opłacalna w przypadku, gdy decyzję o montażu podjąłaby cała wspólnota, a koszty podzielone byłyby między mieszkańców.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments