Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych jest procesem polegającym na bezpiecznym usunięciu zużytych paneli słonecznych z uwzględnieniem ich recyklingu lub unieszkodliwienia.Temat utylizacji paneli fotowoltaicznych jest ważny, ponieważ istnieje wiele fałszywych informacji na ten temat.

Niektórzy twierdzą, że utylizacja paneli jest bardzo droga i nikt nie chce się tym zajmować, ponieważ zawierają one tanie i szkodliwe chemikalia. Jednak prawda jest taka, że już teraz istnieją różne sposoby utylizacji paneli fotowoltaicznych, w zależności od ich składu i stanu. Część paneli może być poddana recyklingowi, podczas którego surowce wtórne, takie jak szkło, aluminium i krzem, są ponownie wykorzystywane do produkcji nowych paneli.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – Jak? Gdzie?

Zacznijmy od początku. Panele fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność. Większość paneli fotowoltaicznych produkowanych obecnie ma gwarancję żywotności na poziomie od 20 do 25 lat. Jednak niektóre panele mogą pracować nawet dłużej, nawet do 40 lat lub więcej, jeśli są odpowiednio użytkowane i konserwowane.

W tym momencie podczas recyklingu paneli fotowoltaicznych, najpierw usuwane są ramki, kable, skrzynki przyłączeniowe i inne elementy, które łatwo można oddzielić od całości. Panele są następnie przecinane i zgniatane, a poszczególne składniki są przekazywane do odpowiednich sekcji do recyklingu konkretnych materiałów. Szklane i aluminiowe elementy paneli są najłatwiejsze do recyklingu, co pozwala na odzysk nawet 90% lub więcej tych materiałów. Sam proces topienia jest prosty i standardowy. Wafle krzemowe, które są w dobrym stanie technicznym, są po prostu wytrawiane za pomocą odpowiedniego kwasu, a następnie ponownie wzbogacane, aby odzyskały swoje pierwotne właściwości.

W Polsce istnieje możliwość utylizacji modułów słonecznych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka zakładów recyklingowych, które oferują tę usługę. Pamiętajmy jednak, że fotowoltaika w Polsce zaczęła rozwijać się dopiero kilka lat temu, więc większość instalacji jest wciąż w dobrym stanie i nie ma dużego zapotrzebowania na utylizację paneli. Mimo to już teraz można skorzystać z tej usługi w wielu miejscach w naszym kraju.Umów się na bezpłatny audyt i wycenę fotowoltaiki z sprawdzoną firmą z Twojej okolicy

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Cena utylizacji paneli fotowoltaicznych zależy od ich masy. Stawka jest obliczana na podstawie kilograma. Zazwyczaj ceny utylizacji paneli słonecznych kształtują się w granicach 1,5 zł za kilogram, jeśli panele są dostarczane przez klienta do punktu zbiórki. Możliwe jest również odebranie paneli bezpośrednio z posesji, wtedy koszt utylizacji należy doliczyć opłatę za dojazd, która zazwyczaj wynosi 2,5 zł za kilometr. Ceny są szacunkowe i zależą od rodzaju zastosowanych paneli oraz ich ilości. Utylizacja instalacji o mocy 4 kW będzie kosztować około 300-400 zł netto, instalacja o mocy 7 kW będzie kosztować około 500-600 zł netto, a instalacja o mocy 10 kW będzie kosztować ok. 800-850 zł netto.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
łukaszgdynia
łukaszgdynia
1 rok temu

Ci co mowia o tej utylizacji zawsze tak beda mówić.
Kiedyś ludzie też mówili, że kuchenki gazowe są złe, bo mogą wybuchnąć.

A porównań paneli do eternitu w ogóle nie rozumiem. To już wyszy szczyt głupoty.