Mój Prąd 5.0 – nowe szczegóły programu

Od dawna mówiło się o uruchomieniu piątej edycji programu Mój Prąd, który skierowany jest do prosumentów rozliczających się w net-billingu. Czekaliśmy na informacje dotyczące budżetu, ram czasowych i bonusów dla beneficjentów. Wreszcie, podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR, Paweł Mirowski – wiceprezes NFOŚiGW wraz z Wiceministrem Klimatu i Środowiska Ireneuszem Zyską ogłosili nowe szczegóły programu Mój Prąd 5.0.

Mój Prąd – jakie dofinansowanie w 2023?

Przewidziane kwoty dofinansowania pozostają zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami, jednak warto je przypomnieć. W ramach programu Mój Prąd 5.0, dofinansowanie może wynieść nawet 58 tysięcy złotych, a dokładne kwoty przedstawiają się następująco:

  • Mikroinstalacje PV o mocy 2-10 kW – do 7 tysięcy złotych (6 tysięcy złotych bez elementów towarzyszących)
  • Magazyn energii elektrycznej – do 16 tysięcy złotych
  • System EMS / HEMS – do 3 tysięcy złotych
  • Pompa ciepła powietrze-powietrze – 4,4 tysiąca złotych lub:
  • Gruntowa pompa ciepła – 28,5 tysięcy złotych lub:
  • Pompa ciepła powietrze-woda – 12,6 tysięcy złotych lub:
  • Pompa ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną – 19,4 tysięcy złotych lub:
  • Magazyn ciepła – 5 tysięcy złotych
  • Kolektory słoneczne c.w.u – 3,5 tysiąca złotych

Maksymalna kwota dofinansowania przy inwestycji we wszystkie wymienione komponenty oraz gruntową pompę ciepła wynosi 58 tysięcy złotych: 7 tysięcy złotych na mikroinstalację fotowoltaiczną + 16 tysięcy złotych na magazyn energii + 3 tysięcy złotych na system EMS / HEMS + 3,5 tysiąca złotych na kolektory słoneczne + 28,5 tysięcy złotych na gruntową pompę ciepła.

Mój Prad 5.0 Wiceminister Ireneusz Zyska wraz z wiceprezesem NFOŚiGW Mirowski Paweł przedstawiają założenia nowej edycji programu.

Zobacz również: panele fotowoltaiczne Jinko Solar
Jinko Solar to obecnie jeden z TOP 3 największych producentów modułów słonecznych na świecie.

Start programu i budżet

Jak już wcześniej informowano, program Mój Prąd 5.0 rusza w Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2023 r. o godzinie 9:00. Nabór wniosków rozpocznie się od tego samego dnia.

Najważniejszą informacją, która do tej pory nie była znana, był budżet programu. Dziś już wiadomo, że na jego realizację przewidziano aż 955 mln zł.

Minister Klimatu Anna Moskwa również zapowiedziała, że jeśli budżet programu wyczerpie się wcześniej niż planowano, to w odwodzie jest dodatkowe 400 mln zł, które będą przeznaczone dla potencjalnych beneficjentów. To oznacza, że do dyspozycji może być nawet 1 mld 355 mln zł.

Warto dodać, że zmieniło się źródło finansowania. Środki będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – Poddziałanie 1.1.1 “Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

Bonus za przejście na net-billing

Podobnie jak w przypadku Mój Prąd 4.0, w edycji 5.0 program skierowany jest do prosumentów rozliczających się w net-billingu. Osoby, które rozliczają się w systemie opustów i zdecydują się przejść na net-billing, otrzymają zachętę do zmiany systemu rozliczeń w wysokości 3 tys. zł.

💡 Polecany artykuł:
Jeśli interesuje Cię oszczędność na kosztach energii i chcesz poznać nowoczesne rozwiązania technologiczne w tym zakresie, koniecznie przeczytaj naszą recenzję pompy ciepła Galmet!

Mój Prąd a Czyste Powietrze

Mój Prąd 5.0 rozszerza również możliwości uzyskania dotacji na termomodernizację, w tym na zakup i instalację pomp ciepła. W odróżnieniu od programu Czyste Powietrze, gdzie dotacje na pompy ciepła są dostępne tylko w przypadku wymiany nieefektywnych kopciuchów na źródła ciepła, w programie Mój Prąd dotacje będą przysługiwać także w sytuacji, gdy chcemy wymienić kocioł gazowy na pompę ciepła.

Jak podkreślił Ireneusz Zyska, w programie Czyste Powietrze nie ma możliwości uzyskania dotacji na pompę ciepła, jeśli w domu jest już gazowy piec centralnego ogrzewania. Dlatego też wprowadzono tę opcję w programie Mój Prąd.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, również podkreślił, że Program Mój Prąd 5.0 jest dobrym uzupełnieniem programu Czyste Powietrze. Ci, którzy posiadają nieefektywne źródła ciepła, mogą skorzystać z dotacji w ramach Czystego Powietrza, ale ci, którzy mają już czyste źródła ciepła o niskiej emisji zanieczyszczeń, mogą teraz skorzystać z programu Mój Prąd i uzyskać wsparcie na zakup pomp ciepła.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments