Fotowoltaika a ulga termomodernizacyjna. Jak skorzystać z ulgi podatkowej w 2023 roku?

Ulga termomodernizacyjna to rodzaj ulgi podatkowej, która jest przeznaczona dla osób prywatnych chcących przeprowadzić termomodernizację swojego budynku mieszkalnego. Celem ulgi jest zachęcenie do przeprowadzenia prac modernizacyjnych, które pozwolą na poprawę efektywności energetycznej budynku, co przełoży się na lepszą efektywność energetyczną budynku.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych koszty związane z przeprowadzeniem prac termomodernizacyjnych, takich jak:

  • Ocieplenie budynku (np. ścian, stropów, dachu)
  • Wymiana okien i drzwi
  • Wymiana piecek grzewczych na bardziej efektywne
  • Instalacja systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii (np. fotowoltaika, kolektory słoneczne)

Koszty te mogą być odliczone w formie odpisów amortyzacyjnych lub odliczenia od podatku dochodowego w skali roku, do kwoty 53 000 zł. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie nieruchomości na własność, a także wykonanie prac modernizacyjnych przez wykwalifikowanego fachowca.

Komu przysługuje ulga na fotowoltaikę?

Aby móc skorzystać z tej ulgi, budynek musi spełniać wymagania określone przez ustawę o PIT, tj. być budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, wolnostojącym lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i stanowiącym konstrukcyjnie samodzielną całość. Należy pamiętać, że ulga dotyczy tylko budynków istniejących i nie przysługuje w przypadku budynków wielorodzinnych czy niemieszkalnych.

W przypadku fotowoltaiki, instalacja musi być zamontowana na dachu domu, na gruncie, na dachu garażu lub innym obiekcie, z zasadą zasilania wyłącznie gospodarstwa domowego (faktura za prąd musi przychodzić na osobę prywatną, a nie na gospodarstwo rolne lub firmę).Umów się na bezpłatną i niezobowiązującą wycenę fotowoltaiki lub pompy ciepła z polecaną przez nas firmą.

Ile i jak można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Maksymalna kwota odliczenia na termomodernizację budynków, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem, to 53 000 zł. Limit ten dotyczy każdego podatnika odrębnie, niezależnie od liczby przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Małżonkowie powinni pamiętać, że limit odliczenia dotyczy każdego z nich osobno.

Ulgę mogą rozliczyć podatnicy płacący podatek liniowy (12 %), rozliczający się skalą podatkową na zasadach ogólnych (osoby składające PIT-36 lub PIT-37) oraz ryczałtowcy. 

Aby skorzystać z ulgi, należy wykazać wydatki w załączniku PIT/O, w polu numer 31 (dla podatnika) lub 32 (dla małżonka). Ulga ta jest uzależniona od dochodu podatnika, więc jeśli dochód jest niższy niż poniesione wydatki, ulgę można odliczać w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez sześć lat od roku rozpoczęcia inwestycji. Należy pamiętać, że nie można odliczyć wszystkich wydatków od dochodu w jednym roku, ale można korygować deklaracje podatkowe za wcześniejsze lata.

W przykładzie, gdy podatnik zainwestował 45 000 zł w termomodernizację w 2020 roku, a jego dochód wyniósł 30 000 zł, może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę 30 000 zł w zeznaniu za 2022 rok. Pozostałe 15 000 zł może odliczyć w kolejnych deklaracjach podatkowych, maksymalnie przez 6 lat. Warto pamiętać, że odliczenie ulgi termomodernizacyjnej oznacza, że podatnik zaoszczędzi na podatku około 5400 zł (przy stawce 12%).

Zobacz również: Mój Prąd – Dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii, systemów do zarządzania energią.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments