Czym kierować się przy wyborze odciągu do trocin?

Praca z drewnem nieodłącznie wiąże się z powstawaniem trocin, wiórów oraz pyłu drzewnego. Zanieczyszczenia te nie tylko utrudniają precyzyjną obróbkę drewna, ale również mogą przyczyniać się do rozwoju chorób u pracowników lub uszkadzać maszyny. Dlatego też niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu czy zakładu produkcyjnego powinien być odciąg do trocin. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń tego typu. Czym kierować się podczas wyboru idealnego? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym jest odciąg do trocin?

Odciąg do trocin to urządzenie służące do usuwania zanieczyszczeń powietrza, takich jak pył, wióry, trociny czy inne odpady drewniane, powstające podczas obróbki drewna. Odciąg do trocin składa się z kilku elementów, takich jak: wentylator, filtr, rura, zbiornik i zawór. Wentylator wytwarza podciśnienie, które zasysa zanieczyszczone powietrze przez rurę do filtra, gdzie zostaje oczyszczone z cząstek stałych. Filtr może być wykonany z różnych materiałów, np. z tkaniny, metalu, papieru czy plastiku.

Zbiornik służy do gromadzenia odpadów drewnianych, które są następnie opróżniane przez zawór. Odciąg do trocin poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, zapobiega zagrożeniom zdrowotnym i pożarowym, a także zwiększa wydajność i komfort pracy z drewnem. Odciąg do trocin jest więc niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu stolarskiego, ciesielskiego czy meblarskiego.

Na co zwrócić uwagę kupując odciąg do trocin?

Decydując się na zakup odciągu do trocin warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mają wpływ na komfort użytkowania urządzenia. Wśród nich wymienić możemy:

  • Moc wentylatora – im większa moc, tym lepsza siła ssania i zdolność do usuwania dużych ilości zanieczyszczeń. Jednocześnie warto pamiętać, że wyższa moc to także wyższa cena odciągu, dlatego też wybierając urządzenie weźmy pod uwagę specyfikę swojej pracy.
  • Pojemność zbiornika – wpływa na komfort użytkowania odciągu do trocin. Im większy zbiornik tym rzadziej musimy zajmować się jego opróżnianiem. Warto również upewnić się, że jest on łatwy w czyszczeniu. Obecnie coraz większa ilość odciągów wyposażona jest w zbiorniki z uchwytami, kółkami i dodatkowymi ułatwieniami w szybkim i sprawnym usuwaniu zanieczyszczeń.
  • Bezpieczeństwo i ergonomia – odciąg do trocin powinien być bezpieczny w użytkowaniu i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia operatora. Odciąg powinien być wyposażony w zabezpieczenia przed przegrzaniem, przeciążeniem, zwarciem, iskrzeniem, pożarem czy wybuchem.

Jakich błędów nie popełniać?

Nie da się ukryć, że wiele osób poszukując odciągów do trocin do swojego warsztatu lub firmy popełnia błędy, które sprawiają, że zakupione przez nich urządzenia nie spełniają swojej roli lub nie są wystarczająco efektywne. Pierwszym z błędów jest sugerowanie się wyłącznie ceną urządzenia. Pozornie oszczędzając możemy w ten sposób zakupić odciąg do trocin, który wykonany jest ze złej jakości materiałów lub tanich komponentów. Tego typu urządzenie z pewnością będzie awaryjne, co w rzeczywistości generuje kolejne koszty. Warto więc sprawdzić producenta i korzystać z renomowanych rozwiązań, które cieszą się dobrymi opiniami. Doskonałym przykładem są odciągi do trocin na DraftExpert.pl, które cieszą się bardzo dobrymi ocenami zadowolonych klientów.

Ponadto warto także przeanalizować wszystkie parametry techniczne urządzenia w tym poziom hałasu, który generuje. Często zdarza się bowiem tak, że klienci dopiero z czasem zauważają, że praca odciągu jest dla nich uciążliwa. Warto również upewnić się, że urządzenie skutecznie usuwa nie tylko trociny ale również pył drzewny, który jest szkodliwy dla zdrowia. Dobry odciąg do trocin powinien być bowiem wyposażony w system filtrów.

Podsumowując, choć wybór odciągu do trocin może wydawać się prosty warto poświęcić mu trochę czasu. Urządzenie to będzie nam bowiem towarzyszyć podczas pracy każdego dnia. Dopasowanie jego parametrów do swoich potrzeb oraz specyfiki pracy ma więc ogromne znaczenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments