Czy warto wybudować dom szkieletowy? Zalety domów szkieletowych

Marząc o własnym domu, warto rozważyć różne możliwości przeprowadzenia budowy. Nie zawsze pójście tradycyjną drogą to najlepsze rozwiązanie. Coraz większą popularnością cieszą się domy szkieletowe, które niewątpliwie mają wiele zalet takich jak tempo powstawania budynku czy duże możliwości rozbudowy w przyszłości. Jakie jeszcze są plusy domu szkieletowego? Czy warto w niego zainwestować?

Największe zalety domów szkieletowych

Tradycyjny murowany dom wciąż jest w Polsce najczęściej wybieraną opcją, ale coraz większą popularnością cieszą się alternatywne rozwiązania takie jak domy szkieletowe. Do ich największych zalet należą:

  • tempo budowy – dom powstaje dosłownie w mgnieniu oka, podczas gdy tradycyjny dom murowany wymaga od przyszłego właściciela wielu miesięcy, a często nawet lat cierpliwości
  • oszczędność – ponieważ domy szkieletowe powstają szybko, płacimy dużo mniej za robociznę, która jest ogromnym obciążeniem dla portfela
  • możliwość przebudowy w przyszłości – rozbudowa tradycyjnego domu jest możliwa, ale w przypadku domu szkieletowego jest to znacznie prostsze z uwagi na sposób łączenia poszczególnych elementów
  • budowa o każdej porze roku – w przypadku konstrukcji szkieletowych nie trzeba czekać aż do wiosny, żeby zacząć prace

Domy szkieletowe – gdy liczy się czas

Budynki szkieletowe można nazwać domami dla niecierpliwych. Ich budowa odbywa się błyskawicznie, szczególnie jeśli porównać to do powstawania klasycznych budynków murowanych. Ile trwa budowa w przypadku domów szkieletowych? Zależy to od kilku czynników, ale najczęściej prace można ukończyć w około 3 miesiące, później pozostaje tylko wykończenie wnętrza. Proces można dodatkowo przyspieszyć, stosując gotowe elementy.

Oszczędność czasu wiąże się z inną spośród zalet domów szkieletowych – budowę można rozpocząć właściwie o każdej porze roku, ponieważ większość prac nie wymaga specjalnie korzystnych warunków atmosferycznych. To zatem idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić się do nowego budynku możliwie jak najszybciej.

Łatwa rozbudowa domu szkieletowego w przyszłości

Chociaż wygląd domów szkieletowych trzeba dobrze zaplanować już na samym początku, po ich wybudowaniu można w przyszłości pozwolić sobie na ich rozbudowę lub przebudowę. Wszystko to za sprawą specyficznego sposobu łączenia poszczególnych elementów.

Utrzymanie domu szkieletowego

Podczas samej budowy domów szkieletowych można liczyć na spore oszczędności z uwagi na tempo prac, a nawet z powodu wybrania mało popularnego terminu budowy (ceny poza sezonem mogą być dużo niższe, warto to sprawdzić). Ale co z utrzymaniem gotowego budynku? Dużym zmartwieniem właścicieli domów jednorodzinnych są koszty ogrzewania. W przypadku domów szkieletowych utrudnieniem może okazać się szybkie wychładzanie budynku, dlatego od początku dobrze jest zadbać o szczelność okien i drzwi oraz izolację ścian. Zaletą jest natomiast błyskawiczne nagrzewanie się takiego domu, ponieważ jego szkielet wypełniony jest wełną mineralną.

Czy warto zainwestować w dom szkieletowy? Taka konstrukcja ma wiele dobrych stron, które warto wziąć pod uwagę, planując budowę. Największą zaletą jest czas – jeśli to on liczy się najbardziej, konstrukcja szkieletowa okaże się idealnym rozwiązaniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments