Mój Prąd – Dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii, systemów do zarządzania energią.

Kolejna odsłona popularnego programu Mój Prąd 4.0, podobnie, jak poprzednie edycje programu, ma na celu zachęcenie osób fizycznych do inwestycji w odnawialne źródła prądu – produkujące energię elektryczną na własne potrzeby. Dotacja w założeniu ma pomóc w osiągnięciu realizacji krajowego celu dotyczącego udziału OZE w konsumpcji i wytwarzaniu zielonej energii oraz zapewniać coraz większe poszanowanie środowiska. Obecny, czwarty nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0 ruszył 15 kwietnia i został przedłużony do 31.03.2023 r. Ministerstwo zastrzega również, że data zamknięcia naboru może ulec zmianie w przypadku wyczerpania alokacji środków. Program jest przeznaczony jest dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona w nowym systemie rozliczeń , czyli net-billingu oraz dla dotychczasowych prosumentów, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net-billing. Ci, o dofinansowanie mogą się starać tylko pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń (dotyczy instalacji założonych od 1 lutego 2020 r.).

Mój Prąd – Jakie są dotację na fotowoltaikę?

W nowej odsłonie programu „Mój Prąd” 4.0 pojawiły się zmiany wielkości dofinansowania:
  • zakup, dowóz i wykonanie mikroinstalacji – dofinansowanie do 6 000 zł do samej instalacji fotowoltaicznej,

Fotowoltaika + magazyn energii szansą na większą dotację!

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:
  • do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł; do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł; do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł;
Pod pojęciem HEMS (ang. home energy management system) rozumie się system zarządzania energią w budynku – optymalizacja działania (zużycia energii elektrycznej i ciepła) wszelkich potrzeb energetycznych w budynku. Pod pojęciem EMS (ang. energy management system) rozumie się system zarządzania energią pozyskaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. System ten umożliwia Inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem urządzeń korzystających z energii elektrycznej, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła lub potrzebami chłodniczymi.

#Agrobiznes | Będą wyższe limity dofinansowania i więcej czasu na ubieganie się o pomoc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęca do ubiegania się o wsparcie z programu #MójPrąd. pic.twitter.com/PYCoQDsIRY

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) December 2, 2022
Mój Prąd 4.0 – jak złożyć wniosek? Przy wyborze solidnej firmy, która montuję instalacje fotowoltaicznej najprawdopodobnie to ona złoży wniosek i nie będziesz musieć się martwić. Oczywiście wniosek można złożyć osobiście, ale tylko drogą internetową. Nie ma możliwości składania dokumentów w formie papierowej. Aby to zrobić należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie rządowej https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze z program Mój Prąd?

Wniosek musi zawierać niezbędne załączniki, dlatego już wcześniej warto uszykować dokumentację:
  • potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci, wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
  • faktura za dostawę, montaż oraz urządzenia fotowoltaiczne,
  • potwierdzenie dokonania płatności za wymienione elementy instalacji,
  • protokół odbioru prac,
  • zaświadczenie potwierdzające sposób rozliczania się wnioskodawcy na zasadach net-billingu,
  • dokument potwierdzający zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej montażu lub uruchomienia magazynu energii elektrycznej.

Ile się czeka za wypłatą dofinansowania Mój Prąd?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że czas rozpatrzenia wniosku może wynosić do 300 dni roboczych (od momentu złożenia go w systemie). Z naszych obserwacji wynika jednak, że na tą chwile wnioski są rozpatrywane wcześniej.

Umów się na bezpłatną wycenę montażu paneli fotowoltaicznych

kliknij tutaj, aby umówić się z polecaną przez nas firmą, która zajmie się montażem i załatwi wszystkie formalności

Mój Prąd – jak sprawdzić czy wniosek został prawidłowo złożony i co się z nim dzieje?

Aby sprawdzić, jaki jest status wniosku Mój Prąd 4.0.:
  1. Wejdź na stronę internetową https://mojprad.gov.pl/
  2. Kliknij w „Sprawdź jego status”
  3. Wpisz swój adres e-mail lub unikalny numer poboru energii (PPE) – znajdziesz go na fakturze za energię elektryczną.
  4. Sprawdź na jakim etapie jest Twój wniosek
W procesie weryfikacji może okazać się, że brakuje jakichś dokumentów. Wtedy, konieczne będzie uzupełnienie go w ciągu 10 dni roboczych. Jeśli wniosek został odrzucony, możesz go złożyć ponownie.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
grzegorz
grzegorz
1 rok temu

Witam.czy ktoś już otrzymał dofinansowanie z mój prąd 4.0.ile realnie trzeba czekać na zwrot pieniędzy, od momentu złożenia dokumentów i otrzymaniu potwierdzenia o pozytywnej weryfikacji?