Tłoczenie profili. Wszystko, co warto wiedzieć o ekstruzji!

Produkcja profili z tworzyw sztucznych jest nieodłączną częścią współczesnego przemysłu, obejmującą niezwykle szeroki zakres zastosowań, od budownictwa, przez motoryzację, aż po przemysł meblarski i wiele innych. Ekstruzja, zwana także wytłaczaniem, to najpopularniejsza metoda produkcji tych komponentów. Jak ona wygląda od kuchni?

Ekstruzja profili – kiedy się ją stosuje?

Ekstruzja, czyli wytłaczanie, to metoda stosowana wszędzie tam, gdzie wymagane są precyzyjne, trwałe i różnorodne profile. Co ciekawe, tłoczenie profili pozwala na produkcję detali o niezwykle skomplikowanych kształtach, co czyni je z kolei niezastąpione w wielu najróżniejszych branżach. W budownictwie ekstruzja znajduje zastosowanie w produkcji okien, drzwi i listew wykończeniowych, podczas gdy w motoryzacji pozwala na tworzenie uszczelek i listew ochronnych. W przemyśle meblarskim wykorzystuje się ją natomiast przede wszystkim do produkcji elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych.

Materiały używane do tłoczenia profili

Jednym z najważniejszych aspektów ekstruzji jest różnorodność materiałów, które można w jej procesie wykorzystać. Tworzywa termoplastyczne, takie jak PVC (polichlorek winylu), PE (polietylen) czy PP (polipropylen), zmieniają swój stan skupienia pod wpływem ciepła, co umożliwia ich formowanie. Ale to nie wszystko! Jakie jeszcze właściwości, które czynią je pierwszym wyborem dla produkcji profili, mają te tworzywa?

  • PVC – jest odporne na działanie wielu substancji chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne
  • PE – jest elastyczny i odporny na wpływ czynników atmosferycznych
  • PP – jest lekki, wytrzymały i odporny na ścieranie

Są jeszcze elastomery, takie jak TPE (termoplastyczne elastomery), które zachowują elastyczność i wracają do pierwotnego kształtu po odkształceniu. Takie tworzywa są wykorzystywane do produkcji miękkich profili, np. uszczelek.

Jedną z zalet z ekstruzji jest także możliwość tworzenia tzw. koekstrudowanych profili. Oznacza to, że podczas jednego procesu można wytłaczać dwa lub więcej różnych materiałów, które łączą się w matrycy, tworząc profil o złożonej strukturze. Dzięki temu można łączyć właściwości różnych materiałów, np. sztywność PVC z elastycznością TPE, co otwiera zupełnie nowe możliwości projektowe.

Tłoczenie profili krok po kroku

Proces tłoczenia profili składa się z kilku różnych etapów. Automatyzacja produkcji sprawia jednak, że przebiegają one bardzo sprawnie i szybko. Przy czym sam proces produkcji jest poprzedzony pracami projektowymi, gdy jest opracowywana specyfikacja i wygląd profilu. Natomiast proces wytłaczania detali składa się z:

  • przygotowania surowca, który zostaje wsypany do zasobnika ekstrudera (wytłaczarki)
  • topienia i mieszania materiału
  • formowania poprzez jego przepuszczenie przez specjalną matrycę
  • chłodzenia i stabilizacji detalu
  • ostatecznej obróbki, takiej jak cięcie na wymiar, wiercenie otworów, znakowanie i pakowanie produktu

Cały proces jest realizowany na nowoczesnych liniach technologicznych, dzięki czemu gotowe produkty zachowują wysoką jakość i powtarzalność, a sama produkcja jest nie tylko efektywna, ale także ekonomiczna pod względem kosztów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments