Taryfa C21: Oszczędzaj na energii dzięki jednej stawce za prąd

Taryfa C21 jest dedykowana średniej wielkości przedsiębiorstwom, których moc przyłączeniowa wynosi ponad 40 kW – dla taryf C1x jest ona niższa niż 40 kW. Podobnie jak taryfa C11 jest ona jednostrefowa, oznacza to, że cena prądu w ciągu doby nie zmienia się, dlatego jest ona idealnym rozwiązaniem dla firm, które większość energii elektrycznej zużywają w czasie godzin szczytu.

Co znaczy nazwa taryfy C21?

W symbolu taryfy C21 znajdziemy podstawowe informacje określające: do kogo jest skierowana, jaką ma moc umowną i w ilu strefach czasowych jest rozliczana.

  • Litera „C” w nazwie C21 informuje nas, że jest to taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Dwójka „2” w nazwie taryfy C21, pokazuje, że jest to taryfa dla użytkowników z mocą umowną powyżej 40 kW.
  • Ostatnia cyfra „1” w C21 oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa. W jej ramach obowiązuje jedna, niezmienna stawka cenowa.

👀 Zobacz również
Od kogo kupić prąd dla firmy: Wybierz najlepszego dostawcę energii elektrycznej dla Twojej firmy

Taryfa C21 – dla kogo?

Większość przedsiębiorców w Polsce korzysta z taryfy C11, znacznie mniej odbiorców wykorzystuje w swojej działalności taryfę C21. Obydwie taryfy to warianty jednostrefowe – stawka za cenę prądu jest niezmienna: nie zależy ona ani od danej godziny w ciągu doby, ani też od dnia tygodnia. Dlatego też na taryfę C21 powinni zdecydować się przedsiębiorcy, których zużycie w godzinach pozaszczytowych nie przekracza 40%.

Pod względem formalnym taryfa C21 dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy przyłączeni są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Taryfa C11 czy C21?

Popularna C11 wybierana jest najczęściej przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystać z niej mogą osoby, które podłączone są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Może się tak jednak zdarzyć, że Wasza firma przekroczy moc umowną. Co za to grozi? Otóż sprzedawca będzie mógł nałożyć na Was karę. Dlatego, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy przypadkiem nie przekroczycie mocy umownej, to skontaktujcie się ze sprzedawcą lub dystrybutorem i zmieńcie taryfę na C21.

Zmiana napięcia sieci będzie wymagała modernizacji/dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych w firmie.

Kiedy warto pomyśleć nad zmianą taryfy z C11 na C21?

Przede wszystkim, jeśli w przedsiębiorstwie chcecie zakupić nowe urządzenia o dużej mocy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczycie moc umowną. Nad zmianą taryfy powinniście zastanowić się również w przypadku częstego „wybijania korków”.

Wbrew pozorom zmiana taryfy z C11 na C21 nie jest taka prosta i w najlepszym wypadku może potrwać do kilku dni. Dlaczego? Zmiana C11 na C21 wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej – oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie musiało przejść procedurę ponownego przyłączenia do sieci. Jeśli zmiana nie będzie wymagała większej ingerencji w sieć zasilającą, to cały proces powinien zakończyć się po kilku dniach.

💡 Możemy jeszcze bardziej pomóc Ci oszczędzić na energii!

🌞 Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności i zyski w swojej firmie, to montaż systemu fotowoltaicznego jest idealnym rozwiązaniem. W przypadku taryf firmowych, instalacja paneli fotowoltaicznych może zwrócić się już w ciągu 3-5 lat.

🌍 Polecamy sprawdzoną i zaufaną firmę fotowoltaiczną, która specjalizuje się w kompleksowym dostarczaniu rozwiązań fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw. Nasz partner nie tylko bezpłatnie doradzi Ci w wyborze najlepszego rozwiązania, ale również pomoże we wszystkich formalnościach związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych.

💼 Współpracujemy tylko z renomowanymi firmami, które posiadają doświadczenie w branży i używają najwyższej jakości sprzętu. Dzięki temu masz pewność, że Twoja instalacja będzie bezpieczna, wydajna i niezawodna.


Taryfa C21 a B21

Wszystkie oferty z grupy taryf C przeznaczone są dla firm, które podłączone są do sieci niskiego napięcia. Jeżeli jednak nasze przedsiębiorstwo potrzebuje taryfy podłączonej do sieci średniego napięcia, należy sprawdzić ofertę z taryfy B. Wtedy odpowiednim dla taryfy C21 będzie w sieci średniego napięcia taryfa B21.

Taryfa C21 – cennik

Cena energii w taryfie C21 składa się przede wszystkim z opłaty za prąd i jego dystrybucję (tak jak w przypadku każdej innej taryfy prądu). Jednak w związku z tym, że taryfa C21 jest jednostrefowa, jej cena za 1 kWh jest taka sama bez względu na porę dnia i tygodnia. Powinno to ułatwić wybór odpowiedniej oferty wśród sprzedawców energii, ale drugim ważnym elementem ceny prądu jest opłata handlowa.

Cena prądu = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Przy wyborze najlepszej oferty taryfy C21 pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na koszt 1 kWh, ale i wysokość opłaty handlowej (zwanej też opłatą manipulacyjną).

Podsumowanie

Taryfa C21 to dedykowana średniej wielkości przedsiębiorstwom, których moc przyłączeniowa wynosi powyżej 40 kW. Jest to jednostrefowa taryfa, co oznacza, że cena prądu w ciągu doby pozostaje niezmienna. Przedsiębiorcy, którzy większość energii elektrycznej zużywają w godzinach szczytu, mogą skorzystać z taryfy C21. Warto porównać oferty różnych sprzedawców energii, aby znaleźć najtańszą ofertę taryfy C21.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments