Jakie są koszty instalacji paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna w Polsce, a to za sprawą rosnących cen prądu oraz rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Wielu ludzi jednak nadal zastanawia się, czy inwestycja w panele słoneczne opłaci się. W tym artykule omówimy koszty instalacji paneli fotowoltaicznych oraz różne sposoby finansowania tego typu inwestycji.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt instalacji jest wielkość instalacji. Im większa instalacja, tym niższe koszty jednostkowe. Dlatego też, instalacja paneli fotowoltaicznych na dużych gospodarstwach czy budynkach użyteczności publicznej jest bardziej opłacalna niż w przypadku mniejszych instalacji.

Przybliżony koszt montażu paneli fotowoltaicznych dla przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi około 20 000 – 25 000 złotych. W przypadku gospodarstwa rolnego inwestycja może kosztować ok. 40 000 – 50 000 zł.

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od dobranego sprzętu. Wybór tańszych produktów może prowadzić do niższych kosztów instalacji, ale takie rozwiązanie może również oznaczać niższą jakość i mniejszą wydajność instalacji. Natomiast produkty premium, choć droższe, mogą zapewnić lepszą jakość i większą wydajność, a tym samym, przynieść większe oszczędności w dłuższej perspektywie.

Warto pamiętać, że na koszty instalacji również składa się wiele innych pozycji, w tym koszt montażu, koszt przyłączenia do sieci elektrycznej, złożenia dokumentów o dotację oraz koszty projektu PPOŻ i nadzoru nad instalacją. Przed podpisaniem umowy warto o to dopytać firmę i zapoznać się z naszym artykułem pt. „Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Jednak, aby uzyskać dokładniejszą wycenę, należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w instalacjach fotowoltaicznych, która po dokonaniu wyceny indywidualnie dla danego przypadku, będzie mogła podać dokładniejszą cenę.

😊🌞

👍

Jak sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o możliwości finansowania, istnieje kilka opcji do rozważenia, takie jak:

  1. Kredyt: Wiele banków oferuje kredyty na instalację paneli fotowoltaicznych. Kredyt taki może być udzielany na kilka lat, z możliwością rozłożenia płatności na raty.
  2. Leasing: Leasing to opcja, w której leasingodawca finansuje instalację paneli, a następnie udostępnia je do użytku, za uiszczanie opłat leasingowych przez okres trwania umowy.
  3. Dotacje i programy rządowe: W Polsce istnieją różne programy rządowe, które pozwalają na uzyskanie dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych, np. programy NFOŚiGW czy programy oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  4. Sprzedaż nadwyżki energii: Jeśli instalacja jest wystarczająco duża, to możliwe jest sprzedawanie nadwyżki energii do sieci elektrycznej, co pozwala na częściowe pokrycie kosztów instalacji.
  5. Własne środki: Oczywiście, istnieje również możliwość zainwestowania własnych środków finansowych w instalację paneli fotowoltaicznych.

Wiele osób decyduje się na kredytowanie instalacji paneli fotowoltaicznych, ponieważ rata kredytu pokrywa się z rachunkiem za prąd, który i tak trzeba płacić. Dzięki temu, klienci mogą od razu cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za prąd, a jednocześnie spłacać kredyt w ratach, bez konieczności wydatkowania dużych kwot na raz.
Inną zaletą kredytowania jest to, że klienci mogą skorzystać z opcji rozłożenia płatności na kilka lat, dzięki czemu inwestycja jest bardziej dostępna finansowo.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments