Jak zrezygnować z opłaty handlowej w Energa?

Opłata handlowa na rachunkach za energię elektryczną często jest powodem frustracji dla wielu ludzi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że można zrezygnować z tej opłaty, a czasami nawet zaoszczędzić na niej pieniądze. W tym artykule omówimy, jak można zrezygnować z opłaty handlowej na przykładzie ENERGA.

Opłata handlowa na rachunku energetycznym jest wynikiem wyboru konkretnego taryfikatora przez klienta. Taryfikator ten jest często nazywany „cennikiem” i oferuje różne opcje cenowe, gwarancje cen, opłaty stałe, etc. Osoby korzystające z taryfikatorów z gwarancją cenową lub usługą elektryk 24 mają na swoim rachunku również opłatę handlową. W przypadku osób z fotowoltaiką, które wybrały taryfikator bez gwarancji ceny i z jak najniższymi opłatami stałymi, nie ma takiej opłaty.

Opłata handlowa – jak zrezygnować?

Jeśli chcesz zrezygnować z opłaty handlowej, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • Krok 1: Przygotuj swój rachunek oraz pesel osoby, na którą jest rachunek.
  • Krok 2: Wejdź na stronę internetową ENERGA, a następnie kliknij na ikonę czatu, która znajduje się w prawym górnym rogu strony. Czat jest dostępny między godziną 8 a 18, więc zalecamy skorzystanie z niego w godzinach porannych.
  • Krok 3: Na czacie napisz: „Witam. Chcę zrezygnować z opłaty handlowej i przejść na taryfę sprzedawcy z umową na czas nieokreślony, bez gwarancji ceny i bez opłaty handlowej„.
  • Krok 4: Osoba na drugim końcu czatu może próbować namówić cię do pozostania w taryfikatorze z opłatą handlową. Upieraj się przy swoim i powtarzaj, że chcesz zrezygnować z opłaty.
  • Krok 5: W ciągu 6-10 minut powinieneś załatwić całą sprawę bez wypełniania i wysyłania jakichkolwiek wniosków.

W przypadku ENERGA, zrezygnowanie z opłaty handlowej jest dość łatwe i szybkie. Czasami jednak może wiązać się z karą umowną, która wynosi zwykle mniej niż połowę opłaty handlowej, pomnożonej przez ilość miesięcy pozostałych do zakończenia umowy. Mimo to, warto to rozważyć, ponieważ można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

🧵 Przeczytaj również
Panele słoneczne pozwalają na uzyskanie darmowej i czystej energii ze słońca, co pozwala na obniżenie rachunków za prąd oraz zmniejszenie śladu węglowego Twojego domu lub firmy. W dodatku, dzięki rządowym dotacjom i ulgom podatkowym, koszty instalacji paneli fotowoltaicznych mogą być znacznie niższe niż się spodziewasz.
👇 przeczytaj:

Jakie są koszty instalacji paneli fotowoltaicznych?


Co to jest opłata handlową w rachunku za prąd?

Opłata handlowa jest zdefiniowana przez ENERGĘ jako opłata związana z przetwarzaniem danych potrzebnych do wystawienia faktur za zużytą energię elektryczną. Pobierana jest przez Sprzedawcę, czyli ENERGĘ – OBRÓT SA, za obsługę handlową związaną z wystawianiem faktur oraz ich dostarczaniem. Opłata ta dotyczy grupy taryfowej A, B, C i naliczana jest raz w miesiącu, oddzielnie za każdy miesiąc dostarczania energii elektrycznej do Odbiorcy, niezależnie od dnia miesiąca, w którym nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie umowy.

W umowie w „ofercie podstawowej” opłata handlowa jest opisana jako opłata, którą ENERGA nalicza w pełnej wysokości za każdy licznik, niezależnie od dnia miesiąca, w którym umowa została zawarta lub rozwiązana. Opłata ta wynika z kosztów obsługi handlowej, związanych z świadczeniem usługi kompleksowej oraz innych produktów lub dodatkowych czynności, jakie oferuje ENERGA. Opłata handlowa obejmuje w szczególności wystawienie i przesyłanie faktur, rozliczanie oraz utrzymanie baz danych i zasobów informatycznych związanych z rozliczeniami.


Zainwestuj w przyszłość swojego domu – umów się na darmowy audyt i wycenę pompy ciepła lub fotowoltaiki z lokalną firmę z okolicy!

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Notify of
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
1 year ago

mi napisali 14 dni na rozpatrzenie sprawy ;/

Ian
Ian
1 year ago

„Nabijają w butelkę” przy zawieraniu umów. Wykorzystali medialną burzę, związaną ze wzrostem cen energii. Zywkły człowiek, czytający cenniki, przy zawieraniu umowy został wprowadzony w błąd, przy użyciu psychomanipulacji. Prawnie, są jak najbardziej poprawni. „Wzór cnót” z Danielem Obajtkiem na czele.
Jednakże, takiej „wolnej amerykanki” jak w Polsce, nie ma w Europie. Mam nadzieję, że Komisja Europejska z czasem i temu się przyglądnie i wymierzone zostaną stosowne kary. I mam nadzieję, że proceder się zatrzyma. Jest to nierówność, jeśli jeden klient za to samo płaci inaczej, niż drugi. Na Zachodzi, ludzie nie mają tego typu problemów. W Polsce, ciągła walka i „przeciąganie liny”.
I to są firmy zaufania społecznego, powołujące się na wartości chrześcijańskie i religię. Żenada. Można oszukiwać klienta (celowo), a potem iść do mszy. Takie rzeczy, tylko w Polsce.

Marek
Marek
1 year ago

Przejmowałem zdalnie licznik po zakupie mieszkania. Kreator nie pozwalał przejść dalej bez wybranej oferty w której była opłata handlowa. To zwykłe naciągactwo. Jeszcze nie podpisałem umowy i postaram się to odkręcić ale czy się uda?

Ewa
Ewa
11 months ago

Jak to obejść? Chce przepisać licznik po zmarłym ojcu i jako nowy właściciel noe da rady wybrać opcji czystego G 11 beż oferty handlowej, formularz nie przechodzi dalej…
Pozdrawiam
Ewa