Do kiedy trzeba wymienić piec?

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce na wymianę czeka prawie 3 miliony kopciuchów w których spalane są złej jakości paliwa, a nawet i odpady. Gminy wprowadziły uchwały antysmogowe, które wprowadzają obowiązek wymiany kopciuchów i kotłów starszej klasy na urządzenia nowoczesne.

Do kiedy mieszkańcy poszczególnych województw mają czas na likwidację źródeł ogrzewania na te, które spełniają normy emisyjne? Jaka kara grozi za spóźnienie? Sprawdzamy!

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • do kiedy trzeba wymienić piec kopciuch?
  • jakie dotacje można otrzymać na wymianę pieca?
  • czy wybrać piec na ekogroszek czy pompa ciepła?
  • jaka jest kara za brak wymiany kopciucha?

Warto pamiętać, że główną przyczyną smogu w Polsce jest tzw. “niska emisja” pochodząca przede wszystkim ze spalania niskiej jakości węgla i śmieci.


do kiedy trzeba wymienić piec?

Do kiedy trzeba wymienić piec lub kopciucha?

Proces wymiany pieców jest z góry zaplanowany, a dodatkowo mają go przyśpieszyć zakazy, które sukcesywnie będą stopniowo wchodzić w życie w kolejnych województwach.

Od 2022 roku nie będzie również można w tych regionach stosować kotłów starszych niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej. Gospodarstwa, które będą czekać na ostatnią chwilę z inwestycją, mogą nie zdążyć. Na rynku kończą się wysokiej klasy kotły, a ceny szybują z miesiąca na miesiąc.

  • Do końca 2021 r. czas na wymianę kopciucha miały województwa: śląskie i podkarpackie
  • Do końca 2022 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa: małopolskie, mazowieckie i łódzkie
  • Do 1 lipca 2023 r. czas na wymianę kopciucha ma województwo świętokrzyskie
  • Do końca 2024 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • od 1 lipca 2024 roku zakaz rozpalania w kopciuchu zacznie obowiązywać w województwie dolnośląskim
  • do 1 września 2024 czas na wymianę pieca ma województwo pomorskie
  • najdłuższy termin na wymianę starego obowiązuje mieszkańców województwa lubuskiego – muszą to zrobić do końca 2026 r.

Jaka kara za brak wymiany pieca?

Niektóre gminy już zapowiadają kontrole domowych pieców i kotłów. Wymiana starych kopciuchów jest obowiązkowa, dlatego urzędnicy samorządów gminnych mogą kontrolować jaki piec wykorzystujemy.

Za spóźnienie z wymianą pieca bezklasowego trzeba będzie płacić mandaty wysokości do 500 zł, a nawet do 5 tysięcy złotych kary grzywny.

Każde gospodarstwo domowe zobowiązane jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadomienia. Utrudnianie lub odmowa przeprowadzenia kontroli pracownikom Urzędu może być karane z zastosowaniem art. 225 § 1 Kodeksu karnego („Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).

Podczas kontroli sprawdzane są wszystkie źródła ogrzewania w domu, w tym pomieszczenie kotłowni i skład opału. Koniecznością również jest okazanie świadectwa jakości paliwa. Podczas kontroli urzędnicy mają prawo wykonać dokumentację fotograficzną.

Po zakończeniu każdej kontroli sporządzany będzie protokół. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel budynku będzie zobowiązany do ich usunięcia i poddany powtórnej kontroli.

Które piece trzeba wymienić?

Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno poniżej 3 lub 4 klasy. Stary kocioł można zastąpić: pompą ciepła, ogrzewaniem gazowym, z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym nowe wymogi.

Uchwała antysmogowa nie nakazuje wymiany kotłów o parametrach V klasy oraz nowszych. 

Jakie są dotację na wymianę pieca lub kopciucha?

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

W jego ramach można otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 69 tysięcy złotych wsparcia do nowoczesnych urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła. Warunkiem jest zlikwidowanie nieefektywnego źródła ogrzewania, czyli tak zwanego „kopciucha”.



Umów się bezpłatną wycenę montażu pompy ciepła z polecanym instalatorem.

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments