Jak zabezpieczyć meble z wikliny przed deszczem i śniegiem?

Wiklina jest materiałem, który jest ekologiczny i atrakcyjny. Zapewne dlatego chętnie sięgamy po przedmioty i meble wykonane właśnie z tego materiału. Świetnie prezentuje się nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale również w ogrodach. Ich wielbiciele decydują się na wiklinowe meble ogrodowe. Nasuwa się jednak pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć je przed jesiennymi deszczami i śniegiem, aby móc cieszyć się nimi przez kilka najbliższych lat?

Czy meble wiklinowe trzeba zabezpieczać?

Meble wykonane z wikliny nie tylko odporne, ale również efektowne. Jeśli szczególnie o nie zadbamy, to uzyskamy pewność, że nie będzie konieczności ich wymiany w krótkim czasie po zakupie.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiklina jest materiałem, który pod wpływem dużej wilgoci i śniegu ulega destrukcji tego materiału. Nie zawsze tez mamy możliwość zabezpieczenia mebli znajdujących się w ogrodzie i schowania ich do suchego pomieszczenia, by „przezimowały”. Nie oznacza to jednak, że są to meble jednosezonowe, ponieważ istnieje kilka skutecznych sposobów na ich zabezpieczenie. Przede wszystkim najważniejsza jest ich konserwacja.

W jaki sposób pielęgnować meble z wikliny?

Należy pamiętać, że meble wykonane z materiału, jakim jest wiklina, należy odpowiednio pielęgnować. Pierwsza najważniejszą rzeczą jest ich czyszczenie i konserwacja. Do mycia możemy użyć mieszanki z wody i octu, z wody i soli lub wody i kwasku cytrynowego. Wiklina zarażona jest na uszkodzenia mechaniczne, dlatego do czyszczenia należy wykorzystać miękką ściereczkę. Nie należy używać w tym celu ostrej szczotki. 

Meble nie powinny mieć styczności z dużą ilością wody, a po umyciu muszą dokładnie wyschnąć w przewiewnym miejscu, tak by nie zaatakował ich grzyb ani pleśń. Jakim jeszcze zabiegom powinniśmy je poddać? Lakierowaniu, jeśli zależy nam na tym, by błyszczały. W tym celu powinniśmy wykorzystać specjalne środki do tego przeznaczone, olej lniany lub oliwę z oliwek. 

Jak zabezpieczyć meble wiklinowe przed deszczem i śniegiem?

Aby zabezpieczyć meble z wikliny na zimę, możemy pokryć je specjalną farbą kryjącą przeznaczoną do wikliny, która należy pokryć dokładnie wszystkie szczeliny mebli. Niestety trzeba mieć świadomość tego, że, nawet jeśli meble pozostawimy na okres jesienno – zimowy na dworze i przykryjemy folią, to nie oznacza, że wiklina nie spleśnieje. Najlepszym rozwiązaniem będzie schowanie ich jednak w suchym, ciepłym i przewiewnym. 

Pamiętajmy również o innym dodatkach z wikliny, które znajdują się w naszym ogrodzie, sprawiając, że jest ton klimatyczny. Nie tylko meble z tego materiału wymagają zabezpieczenia, ponieważ w taki sam sposób należy zabezpieczyć donice, płotki, koszyki czy maty. 

Zalety i wady mebli z wikliny

Wiklina jest bardzo stylowym materiałem na meble, zwłaszcza te ogrodowe. Jest to nie tylko produkt ekologiczny, ale również spełnia swoje zadanie, jeśli chodzi o dekorację. Osiadanie mebli wiklinowych na dworze, w ogrodach, na balkonach czy na tarasach ma swoje wady i zalety.

Po pierwsze wiklina jest bardzo odpornym i wytrzymałym materiałem, który jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Aby móc cieszyć się nim przez kilka lat konieczne jest jedynie regularne czyszczenie, konserwacja oraz zabezpieczenie w okresie jesieni i zimy. 

Jedną z wad przemawiających na niekorzyść wikliny jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ łatwo jest ją uszkodzić, złamać lub rozerwać. Nie należy również zapominać o szkodnikach, które z łatwością uszkodzą całą strukturę mebla. 

Wiklina może stać na dworze i spełniać funkcję oryginalnego mebla pod warunkiem, że dobrze o nią dbamy. Stosując specjalne środki, które mają na celu zabezpieczenie jej przed promieniami słonecznymi i opadami, możemy mieć pewność, że będziemy z niej korzystać przez kilka kolejnych lat. Warto jest jednak postawić na wiklinę wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli chcemy umieścić ja na dworze.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Swiat-wikliny.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments