Dom bliźniak czy duże mieszkanie? Sprawdź dlaczego dom jest lepszym wyborem

Gdańsk jest miastem, w którym pragnie żyć wiele osób dlatego też deweloperzy w Gdańsku nieustannie realizują nowe projekty wykonując domy w zabudowie szeregowej, domy w zabudowie bliźniaczej oraz zabudowę wielorodzinną. Przyszli mieszkańcy Gdańska lub też osoby wynajmujące mieszkanie lub dom w Gdańsku i chcący zamieszkać we własnej nieruchomości, często zadają sobie pytanie „Co jest lepsze? Dom bliźniak czy duże mieszkanie?”. Podpowiadamy!

Zalety domów w zabudowie bliźniaczej w Gdańsku

Ogromna konkurencja na Gdańskim rynku deweloperskim sprawia, że deweloperzy w Gdańsku prześcigają się w pomysłach na zdobycie klienta a ceny nieruchomości są stosunkowo niskie jak na tak duże i rozwijające się miasto. Szczególną popularnością cieszą się domy bliźniaki w Gdańsku. Dlaczego? Powodów jest wiele, a jednym z najważniejszych jest dogodna lokalizacja. Niektóre firmy takie jak deweloper AM Projekt mająca doświadczenie działalności w branży i będąca liderem na gdańskim rynku nieruchomości – mają wykupione działki budowlane na obszarach doskonale skomunikowanych z centrum miasta a jednocześnie będącymi na uboczu, co zapewnia przyszłym mieszkańcom względny spokój i ciszę.

Oprócz tego przewagą domów w zabudowie bliźniaczej jest przynależąca do nich działka, którą zagospodarować można zgodnie z własnymi potrzebami jako teren rekreacyjny, wypoczynkowy czy też jako ogród lub ogródek. Udogodnienie to docenią w szczególności rodziny z małymi dziećmi, które nie będą musiały organizować całej wyprawy by wyjść na spacer, a także właściciele zwierząt. Domy-bliźniaki w Gdańsku oraz w innych miastach, jeśli są dobrze zaprojektowane, zapewniają także większą przestrzeń mieszkalną i komfort życia. Zazwyczaj praktykuje się wykonanie takiego układu domu, by oddzielić część dzienną od nocnej. Oznacza to, że sypialnie i łazienka rodzinna zlokalizowane są na piętrze, natomiast salon z kuchnią i łazienka gościnna na parterze.

Jakie są inne zalety bliźniaków? Posiadanie tylko jednego sąsiada, większa prywatność oraz cisza niż w przypadku zabudowy wielorodzinnej, możliwość samodzielnego decydowania o zagospodarowaniu terenu oraz o wyglądzie zewnętrznym domu (w przeciwieństwie do zabudowy wielorodzinnej), możliwość posiadania własnego garażu przy domu, porównywalna cena jak przy zakupie dużego mieszkania.

A co z wadami bliźniaków? Jest ich niewiele. Największą z nich jest to, że nie jest to dom wolnostojący więc decydujący się na zakup domu w zabudowie bliźniaczej muszą liczyć się z dzieleniem ściany z sąsiadem. Właściciele domów-bliźniaków muszą pamiętać też o utrzymywaniu terenu wokół domu i samego domu w dobrym stanie co oznacza konieczność: koszenia traw, wykonywania remontów, naprawy dachów, opalania budynku. 

Zalety i wady dużych mieszkań

Żyjąc w dużym mieszkaniu, zwłaszcza jeśli jest ono piętrowe, można rozplanować przestrzeń podobnie jak w domu, ale – z pewnymi ograniczeniami. Dokonywanie wszelkich remontów musi odbywać się poza godzinami ciszy nocnej, a wykonanie niektórych prac wymaga zgody wspólnoty (jak chociażby montaż klimatyzacji) lub też powiadomienia firmy deweloperskiej już na etapie budowy o swoich planach (na przykład montaż ogromnego akwarium stanowiącego obciążenie konstrukcyjne dla budynku). Do wad dużych mieszkań należy zaliczyć: duży czynsz (im większe mieszkanie tym większe opłaty czynszowe), konieczność współżycia z sąsiadami i dostosowania się do decyzji wspólnoty nawet jeśli są one sprzeczne z naszym osądem, często brak garażu lub miejsca parkingowego pod blokiem, brak własnego terenu zielonego (ogródka) przy bloku. 

Dom bliźniak czy duże mieszkanie – podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw” zakupu domu w zabudowie bliźniaczej w Gdańsku oraz dużego mieszkania w tym mieście zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się dom-bliźniak. Jego cena zakupu jest porównywalna z ceną zakupu mieszkania, a komfort życia – nieporównywanie lepszy. Zalety bliźniaków zdecydowanie przeważają nad zaletami mieszkań, a wad jest bardzo mało. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments