Przed czym może ochronić przegląd drabin?

Czy wiesz, że drabina zgodnie z prawem traktowana jest jak maszyna? Oznacza to, że w środowisku zawodowym jej stan techniczny powinien być weryfikowany co najmniej 1 raz w roku przez uprawnioną do tego osobę. Częstotliwość kontroli zależy od stopnia eksploatacji oraz warunków użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystywana jest sporadycznie, czy regularnie w trakcie chociażby prac budowlanych, musi być niezawodna i bezpieczna w użyciu. Regularne przeglądy drabin są zatem niezbędne, by zapewnić pracownikom bezpieczne narzędzia pracy. Przed czym chronią takie kontrole? Tego dowiesz się z artykułu.

Znaczenie przeglądu drabin – BHP i bezpieczeństwo

Aby drabina służyła przez lata, trzeba z niej korzystać zgodnie z instrukcją producenta. Sposobem na przedłużenie jej żywotności są również przeglądy drabin. Konstrukcje aluminiowe mogą być narażone na różnorodne obciążenia, które potrafią prowadzić do stopniowego zużycia lub powstania uszkodzeń.

Przegląd techniczny pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów, takich jak luźne lub uszkodzone szczeble, pęknięcia, odkształcenia czy korozja materiału. Wykrycie technicznych problemów na wczesnym etapie zmniejsza potencjalne koszty naprawy na późniejszym etapie użytkowania. Zachowanie dobrej kondycji sprzętu to brak konieczności częstych jego wymian, a to generuje nie tylko oszczędności pod względem finansowym, ale i sprzyja środowisku – starego sprzętu nie trzeba utylizować.

Nie można zapomnieć o najważniejszej kwestii w kontekście przeglądu drabin, a mianowicie poczuciu bezpieczeństwa. Regularnie sprawdzany sprzęt to pewność, że zaplanowane prace na wysokości mogą przebiegać zgodnie z założeniami oraz harmonogramem. Dzięki temu unika się wypadków, które mogłyby mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wpływa to również na ergonomię pracy – dobry sprzęt w rękach specjalisty to przepis na zawodowe powodzenie.

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, profesjonalna kontrola drabin musi również sprostać wymaganiom prawnym, zwłaszcza w środowiskach pracy, gdzie właściciele firm są zobowiązani do zapewnienia sprzętu spełniającego określone normy bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie tych przepisów może prowadzić do nałożenia kar, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

Przeglądy drabin zgodne z prawem

Aby kontrola techniczna była przeprowadzona w prawidłowy sposób i to zgodnie z obowiązującymi przepisami, potrzebna jest osoba, która ma odpowiednie uprawnienia. Przeważnie są to wyszkoleni serwisanci, specjaliści BHP oraz wyspecjalizowane w tym firmy takie jak marka KRASUE, która nie tylko jest producentem profesjonalnych drabin, podestów przy rusztowań jezdnych, ale pomaga także dbać o ich stan techniczny.

Jak wygląda profesjonalny przegląd drabin BHP:

  • Pierwszym krokiem jest ogólna ocena drabiny pod kątem widocznych uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na stabilność konstrukcji. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić każdy stopień i szczebel. Nie można pominąć też mechanizmów rozkładania oraz składania, a także zabezpieczeń chroniących konstrukcję przed samodzielnym złożeniem się.
  • Następnie przeprowadza się test obciążeniowy – tylko w ten sposób można mieć pewność, że drabina wytrzymuje zadeklarowaną maksymalną nośność. W tym samym czasie łatwo zweryfikować, czy sprzęt nie chwieje się i czy nóżki mają odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe. Testowane są również wszelkie paski, haki, czy zaczepy – docelowo powinny zwiększać bezpieczeństwie na wysokości, a nie je osłabiać.
  • Na końcu pozostają jeszcze zalecenia po przeglądach drabin. Jeśli wykryte zostały jakieś nieprawidłowości, należy skontaktować się ze serwisantem i jak najszybciej pozbyć się usterek – uszkodzony sprzęt nie nadaje się do użytku. Gdy wszystko jest w porządku, drabina zostaje oznaczona specjalistyczną naklejką z datą. Przebieg kontroli zawsze jest odnotowywany w dokumentacji, bez względu na jej rezultaty.

Systematyczne przeprowadzanie przeglądu drabin pozwala na utrzymanie sprzętu w stanie umożliwiającym jego bezpieczne i efektywne użytkowanie.

Formalności a przeglądy drabin

Kontrole drabin nie są jedynie kwestią dobrych praktyk – to obowiązek prawny w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie praca na wysokości jest częścią codziennych zadań. Potwierdza to między innymi Rozporządzenie Ministra Gospodarki dotyczące minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Częstotliwość przeprowadzania przeglądu drabin powinna być dostosowana do intensywności użytkowania oraz warunków, w jakich sprzęt jest eksploatowany. Na przykład w sektorach o wysokim ryzyku, takich jak budownictwo, mogą być wymagane nawet co 3-6 miesięcy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden aspekt, a dokładniej obowiązkową dokumentację. Może posłużyć jako dowód w przypadku wypadków lub inspekcji nadzoru BHP. Firmy muszą przechowywać zapisy z przeglądów drabin przez co najmniej 5 lat. Przeważnie miały one formą papierową, przez co trudno było je latami przechowywać. Wraz z rozwojem technologicznym przyszły nowe możliwości – z pomocą aplikacji wosatec wszystkie dokumenty zebrane są w jednym miejscu online, więc można szybko i łatwo do nich dotrzeć np. w momencie niezapowiedzianej kontroli. Jeśli skorzystasz z usług firmy KRAUSE i zdecydujesz się na profesjonalną kontrolę drabin, wystarczy, że założysz konto w aplikacji, aby trzymać najważniejsze dokumenty zawsze pod ręką, a także mieć świadomość, że użytkowany sprzęt prezentuje nienaganny stan techniczny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments