Zimno za oknem i wysokie ceny opału sprawiają, że dostajemy coraz więcej maili od Was brzmiących mniej więcej tak: “Co mogę zrobić aby zmniejszyć koszt ogrzewania domu”. No więc dzisiaj zmierzymy się z tematem kosztów ogrzewania.
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nie można zmniejszyć kosztów ogrzewania, obojętnie jakie by ono nie było (kocioł na węgiel, gaz, drewno, słomę czy pompa ciepła), jeśli nie zmniejszymy zapotrzebowania na ciepło naszego domu. Należy najpierw przemyśleć, jaki element budynku może generować największe straty cieplne i to właśnie od niego zacząć termomodernizację.
Ocieplenie dachu sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania
Inwestując w termomodernizację domu warto zastanowić się, w jakim stanie jest izolacja dachu. Przez dach domu ucieka znaczna część ciepła nawet 20-30%. Jeśli izolacja dachu jest wilgotna to znaczy, że utraciła już swoje właściwości i wręcz przewodzi ciepło na zewnątrz. Jeżeli nie jest szczelna to również powoduje spore straty ciepła.
W przypadku dachów skośnych najczęściej spotykanym izolatorem jest wełna mineralna, ze względu na dobre parametry izolacyjne oraz ognioodporność wyższą od styropianu. Do stropodachów również stosowana jest wełna, jednak wiąże się to ze zmniejszeniem wysokości użytkowej pomieszczenia. Jeśli stropodach ma pustkę powietrzną, warto rozważyć wypełnienie jej pianką poliuretanową. Pianka również sprawdza się w izolacji dachu, ze względu na szczelne pokrycie powierzchni ocieplanej.
Pompy ciepła Therma V LG – forum
Zachęcamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku –
Pompy ciepła Therma V LG
Wymiana okien i drzwi pomoże zmniejszyć koszt ogrzewania
Jeśli chodzi o zmniejszenie rachunków za ogrzewanie to naszym podstawowym założeniem jest, aby nie wpuszczać do domu zimnego powietrza (oczywiście, o ile tego nie chcemy). Warto zamknąć wszystkie okna i przejechać wokół nich dłonią, aby sprawdzić czy gdzieś nie wieje.
Jeśli tak, to czas na wymianę uszczelek a w niektórych przypadkach okien lub drzwi. Oknami, a właściwie nieszczelnościami nabytymi w trakcie eksploatacji, ucieka nawet do 35% ciepła.Stare okna, często obecne w kamienicach, cechują dodatkowe nieszczelności wpływające na jeszcze większe straty ciepła.
Obecnie technologia produkcji okien jest tak zaawansowana i ukierunkowana na energooszczędność, że bez żadnych trudności kupimy okno za dobre pieniądze i o dobrych właściwościach izolacyjnych, zarówno plastikowe jak i drewniane.
Ocieplenie ścian
Jeśli budynek jest nieocieplony, sprawa jest oczywista – ocieplamy. Ściany generują ok. 30% strat ciepła. Im lepsza izolacja, tym mniejszą ilość ciepła tracimy. Sposobów jest kilka – wśród nich najpopularniejsze są styropian i wełna mineralna. Rozwiązań na rynku jest sporo, a decyzja zawsze jest indywidualna. Najlepszym wyborem na dzień dzisiejszy wydaje się być styropian. Jest to najszybszy i najtańszy sposób ocieplenia ścian.
Fotowoltaika i pompa ciepła
Nowoczesnym rozwiązaniem wpływającym na ograniczenie kosztów ogrzewania domu czy mieszkania jest montaż fotowoltaiki w połączeniu z pompą ciepła. Jest to przykład tzw. zielonej energii w oparciu o jednorazową inwestycję w zamontowanie paneli słonecznych na dachu budynku albo w gruncie.
Tylko w ten sposób użytkownik może zapewnić sobie niezmienność cen energii elektrycznej, w tym samodzielnie produkować i odsprzedawać energię zakładowi energetycznemu, gdy jego instalacja wypracuje więcej energii niż wymaga to zapotrzebowanie mieszkania czy domu na jej wykorzystanie. Fotowoltaika gwarantuje uwolnienie się od spodziewanych, ciągłych podwyżek za prąd, co daje komfort psychiczny i bezpieczeństwo finansowe użytkownika w dłuższej perspektywie czasu.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe (zwane popularnie podłogówką) to rozwiązanie prze wszystkim opłacalne pod kątem ekonomicznym. Komfortowa temperatura utrzymuje się w całej strefie, w której przebywamy. Nie występują znaczne różnice temperatury pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia, a przez to nie dochodzi do intensywnego przepływu powietrza i powstawania ciemnych smug na ścianach.
Ogrzewanie podłogowe zasila woda o temperaturze do ok. 30C, podczas gdy grzejniki są zasilane wodą o temperaturze ponad 50C. Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala też swobodnie wybrać rodzaj źródła ciepła. Podłogówka gwarantuje wysoki komfort cieplny przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji samego systemu grzewczego. Minusem, a może czasami plusem, jest konieczność wymiany podłogi.
Wymiana źródła ciepła
Ten punkt nie ma sensu, jeżeli poprzednie nie zostały zrealizowane. W takiej sytuacji, wymieniając źródło ciepła na efektywniejsze, czyli na przykład stary „kopciuch” na pompę ciepła, zmniejszymy rachunki, ale musimy kupić pompę o dużo większej mocy i bardziej energochłonną niż mogłoby to być dla budynku odpowiednio zaizolowanego. Idąc tym tropem, gdy w końcu zdecydujemy się na termomodernizację, pozostaniemy z pompą, która szybciej się zużyje i będzie bardziej wrażliwa na usterki. Należy więc zastanowić się, na ile nasz dom jest dobrze ocieplony i czy wymiana samego pieca da oczekiwany efekt.
Polecamy również sprawdzić nasz ranking pomp ciepła.
Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.