Zmiana mocy przyłączeniowej – koszt, wniosek, procedura

Moc przyłączeniowa to ilość energii elektrycznej, jaką instalacja elektryczna pobiera z sieci. W przypadku nieruchomości, moc przyłączeniowa określa maksymalną wartość mocy, jaką można jednocześnie pobierać z sieci elektroenergetycznej. Wartość ta jest określana w kW (kilowatach) i ma duże znaczenie dla właścicieli budynków, ponieważ przekroczenie jej może prowadzić do przepięć, awarii instalacji lub wyłączenia zasilania.

Dlaczego zmiana mocy przyłączeniowej może być potrzebna? Powodów może być kilka, na przykład:

  • Zwiększenie zużycia energii elektrycznej, na przykład w związku z rozbudową lub modernizacją budynku, uruchomieniem nowych urządzeń lub zmianą sposobu użytkowania nieruchomości.
  • Problemy z przeciążeniem, co objawia się między innymi nagłymi wyłączeniami zasilania, brakiem mocy w poszczególnych pomieszczeniach lub awariami sprzętu elektrycznego.
  • Wymiana dostawcy energii elektrycznej, co może wiązać się z koniecznością dostosowania mocy przyłączeniowej do wymagań nowego operatora.

Zmiana mocy przyłączeniowej – co to takiego i dlaczego jest ważna?

Jak przeprowadzić zmianę mocy przyłączeniowej? Zmiana mocy przyłączeniowej jest zadaniem dla specjalistów z branży elektroenergetycznej. Procedura wymaga uzyskania zgody od operatora sieci, co jest konieczne ze względu na konieczność zapewnienia stabilności sieci oraz uniknięcia przeciążeń i przepięć. W przypadku domów jednorodzinnych lub małych firm, procedura ta jest stosunkowo prosta i polega na złożeniu wniosku do operatora sieci oraz przeprowadzeniu niezbędnych prac montażowych.

W przypadku większych obiektów lub dużych przedsiębiorstw, zmiana mocy przyłączeniowej może wiązać się z dużymi kosztami i skomplikowanymi procedurami administracyjnymi. Dlatego warto wcześniej skonsultować się z firmą specjalizującą się w dostarczaniu energii elektrycznej i elektroenergetyką.

☀️ Pomogliśmy Ci z mocą przyłączeniową, pomożemy wybrać instalatora fotowoltaiki.
Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja na wiele lat, dlatego ważne jest, aby zadbać o to, aby była ona przeprowadzona przez wykwalifikowanego instalatora. Nawet najlepszy falownik i moduły fotowoltaiczne nie będą działać prawidłowo, jeśli zostaną źle zamontowane.

Dlatego wybór odpowiedniego instalatora jest kluczowy. Błędny montaż może prowadzić do usterek paneli i unieważnienia gwarancji.




Jak zwiększyć moc przyłączeniową?

Jeśli moc umowna znajduje się w przedziale określonym dla danego zabezpieczenia, nie jest konieczne dostosowywanie układu pomiarowego do zmiany mocy.

tabela - jak zwiększyć moc przyłączeniową?
źródło: Enea.pl

Jednak, jeśli moc umowna jest niższa od dolnej granicy przedziału dla istniejącego zabezpieczenia, należy skontaktować się z Operatorem. W celu ustalenia, czy konieczna jest przebudowa układu pomiarowego, należy porozumieć się pisemnie z administratorem lub zarządcą budynku, lub z samym Operatorem. Należy również zapytać o koszty związane z ewentualnym dostosowaniem, oraz o to, czy podana przez wnioskodawcę wartość mocy umownej wymaga zmiany zabezpieczeń.

Wymagane dokumenty do złożenia wniosku o zmianę mocy przyłączeniowej

Prośba o zwiększenie mocy przyłączeniowej wymaga przedłożenia odpowiednich dokumentów, których aktualne druki można pobrać ze strony dystrybutora energii.

Wnioskodawca musi dostarczyć dokument potwierdzający jego tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego planowane jest dostarczenie energii elektrycznej. W zależności od przypadku, może to być księga wieczysta lub akt notarialny.

Ponadto, wymagane są plany zabudowy lub szkice sytuacyjne, które określają położenie obiektu, w którym będą używane przyłączane urządzenia, instalacje lub sieci względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów. W przypadku, gdy prawo własności do działki posiada nie tylko wnioskodawca, konieczna jest zgoda współwłaściciela działki.

Jeśli wnioskodawcą jest klient biznesowy, do dokumentów wymaganych przy wnioskowaniu o zwiększenie mocy przyłączeniowej należy dołączyć także odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub informację z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

⚡ Polecamy
Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja na wiele lat, dlatego ważne jest, aby zadbać o to, aby była ona przeprowadzona przez wykwalifikowanego instalatora. Nawet najlepszy falownik i moduły fotowoltaiczne nie będą działać prawidłowo, jeśli zostaną źle zamontowane.
Przeczytaj na co uważać wybierając firmę fotowoltaiczną.

Procedura zmiany mocy przyłączeniowej

Procedura zwiększenia mocy przyłączeniowej składa się z następujących kroków:

  1. Przygotowanie wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej i złożenie go do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
  2. Otrzymanie od zakładu energetycznego warunków dotyczących zmiany mocy przyłączeniowej oraz umowy o przyłączenie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
  3. Wizyta elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia, który dostosuje instalację odbiorczą klienta zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia przez zakład energetyczny. Koszt dostosowania instalacji ponosi klient.
  4. Opłacenie faktury za zwiększenie mocy, której koszt zależy od ilości kW, rodzaju umowy, taryfy oraz siedziby zakładu energetycznego.
  5. Wymiana licznika na 3FAZ przez zakład energetyczny w przypadku zmiany faz.
  6. Dopełnienie wszelkich formalności o których klient zostanie poinformowany przez zakład energetyczny.
  7. Podpisanie końcowej umowy kompleksowej.

Podsumowanie

Podsumowując, zmiana mocy przyłączeniowej jest ważna, ponieważ pozwala na dostosowanie pobieranej energii elektrycznej do aktualnych potrzeb i wymagań nieruchomości. Warto zadbać o to, aby procedura zmiany mocy przyłączeniowej została przeprowadzona profesjonalnie, zgodnie z wymaganiami operatora sieci i zminimalizować ryzyko awarii i przepięć w instalacji

Redakcja Dom21wieku.pl

Redakcja Dom21wieku.pl to grupa osób tworzących treści, które przydają się właścicielom nowoczesnych domów. Codziennie zbieramy nowe informacje z branży i dzielimy się nimi z wami na łamach naszego portalu.
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments