Inwestuj mądrze w domowe sprzęty. Praktyczny przewodnik po klasach energetycznych

Comiesięczne wydatki na prąd można skutecznie ograniczyć! Zmiana przyzwyczajeń czy ekonomiczne korzystanie z domowych sprzętów to jednak nie wszystko. Twoje wysiłki mogą pójść na marne, jeśli urządzenia elektryczne pracują mało wydajnie. Z tego powodu warto zwrócić na uwagę na klasę energetyczną wyposażenia RTV i AGD. Czym ona dokładnie jest i w jaki sposób przekłada się na zużycie prądu? Czy warto inwestować w wysokiej klasy sprzęty, aby zaoszczędzić więcej? Wyjaśniamy to w naszym artykule!

Czym są klasy energetyczne?

Klasa energetyczna określa sprawność urządzenia, czyli ilość energii potrzebnej mu do wykonania określonej pracy. Im mniej energii zużywa konkretny sprzęt, przy jednoczesnym zachowaniu poprawności działania, tym jest on sprawniejszy i wydajniejszy. Przykładowo wydajniejsza jest ta pralka, która pobierze mniej energii do wyprania ładunku o takiej samej wadze i przy takich samych parametrach prania (temperatura, liczba obrotów). I ta pralka będzie oznaczona wyższą klasą energetyczną.

Jak to rozpoznać? Unia Europejska nakłada na producentów obowiązek dokonania pomiarów, przyporządkowania do konkretnej klasy i oznaczenia wszystkich wprowadzanych do obrotu urządzeń elektrycznych. Stosowne informacje dostępne są zatem albo w instrukcji użytkowania urządzenia, albo na tabliczce znamionowej, albo – z największą pewnością – na etykiecie energetycznej. Ta ostatnia jest najbardziej widoczna. Znajdziesz ją bez problemu w karcie produktowej każdego urządzenia w sklepie online lub przymocowaną w widocznym miejscu urządzenia w sklepie stacjonarnym.

Klasy i etykiety energetyczne – co dokładnie oznaczają?

Poszczególne klasy energetyczne oznacza się dużymi literami od A do G, gdzie A oznacza urządzenie najbardziej energooszczędne, a G – zużywające najwięcej prądu. W praktyce jednak urządzenia najniższej klasy są bardzo rzadko lub niespotykane w ofertach sprzętu AGD i RTV. Najliczniejszą grupę stanowią z kolei urządzenia klas od B do E.

Trzeba przy tym pamiętać, że choć klasy energetyczne dotyczą większości sprzętów (m.in. lodówek, telewizorów, piekarników czy lokówek), to służą one do porównywania urządzeń tego samego typu, np. zmywarki ze zmywarką. Tylko wtedy dadzą konkretne informacje na temat zużycia prądu.

Kupując nowy sprzęt, na jego etykiecie energetycznej znajdziesz widoczne oznaczenie literowe od A do G umieszczone na kolorowej strzałce. Odcienie zieleni przyporządkowane są urządzeniom o najwyższej wydajności, natomiast pomarańczowy i ostrzegawczy czerwony dotyczą sprzętów najbardziej energochłonnych. 

Ale to jeszcze nie koniec – etykieta energetyczna zawiera także szereg dodatkowych informacji, które pozwolą dokładniej ocenić zapotrzebowanie energetyczne urządzenia, a nawet obliczyć koszty jego użytkowania. Znajdziesz na niej:

  • liczbę kWh zużywanych przez urządzenie – w zależności od typu sprzętu wymienia się zużycie prądu na 100 cykli (w przypadku pralek czy zmywarek) lub na rok (w przypadku urządzeń stale podłączonych do prądu, np. lodówek). Znając cenę za 1 kWh, możesz łatwo przeliczyć, ile będzie cię kosztowało korzystanie z urządzenia.
  • poziom głośności sprzętu w trakcie pracy (dB);
  • dodatkowe dane użytkowe produktu, np. pojemność pralki czy pobór wody przez zmywarkę;
  • nazwę dostawcy oraz identyfikator modelu produktu;
  • kod QR, który zawiera szczegółowe informacje na temat sprzętu.

Etykiety energetyczne są więc bardzo dokładne, jeśli chodzi o wydajność urządzenia. Musisz też wiedzieć, że klasę energetyczną określa się na podstawie szczegółowych wytycznych określonych przez unijne przepisy. Masz więc pewność, że informacje podawane na etykietach energetycznych odpowiadają prawdziwemu poziomowi zużycia prądu, o ile urządzenie jest właściwie eksploatowane.

Klasy energetyczne a zużycie prądu. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić!

Klasa energetyczna urządzenia pozwoli ocenić, czy zakup sprzętów zużywających mniej energii będzie opłacalny i ile możesz zyskać na mniejszych rachunkach za prąd. Przypatrzmy się, jak w przybliżeniu wygląda zużycie prądu przez sprzęt z konkretnych klas. Za przykłady weźmy dwa typy urządzeń: pracujące w cyklach i wymagające stałego zasilania.

 

  • Zmywarka na 100 cykli w trybie eko zużywa średnio:

 

  • 54 kWh w klasie A;
  • 65 kWh w klasie B;
  • 70 kWh w klasie C;
  • 85 kWh w klasie D;
  • 90-95 kWh w klasie E.

Oczywiście trzeba pamiętać, że są to wartości przybliżone i mogą różnić się od siebie w zależności od pojemności zmywarki czy trybów pracy. Dodatkowo standardowe urządzenia tego typu rzadko dostępne są w klasach energetycznych F i G. Dotyczą one raczej urządzeń kompaktowych, o ograniczonej pojemności i funkcjonalności. I choć na pierwszy rzut oka nie zużywają one dużo prądu (nawet 60-70 kWh na 100 cykli), to w rzeczywistości ich użycie będzie dużo droższe. Trzeba je bowiem uruchomić je kilka razy, aby umyć wszystkie naczynia, które normalnie obsłuży tylko jeden cykl. Warto więc mieć to na uwadze.

A jak wygląda zużycie energii przez urządzenia pracujące w trybie ciągłym?

 

  • Lodówka przez rok działania zużyje przeciętnie:

 

  • 110 kWh w klasie A;
  • 130 kWh w klasie B;
  • 170 kWh w klasie C;
  • 220 kWh w klasie D;
  • 250 kWh w klasie E.

W tym przypadku różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są już znacznie większe. I o ile w przypadku klas A i B oszczędności nie będą zbyt duże – zaledwie kilkanaście złotych rocznie – o tyle w przypadku mniej wydajnych sprzętów, mniejszy pobór prądu będzie widoczny. Zmieniając sprzęt z klasy energetycznej E na A, różnicę odczujesz już przy kolejnym rachunku za prąd.

Kiedy opłaca się inwestować w sprzęt wysokiej klasy energetycznej?

Wyższa klasa energetyczna domowych sprzętów to nie tylko wyższe oszczędności, ale również koszty zakupu. Nawet w przypadku urządzeń oznaczonych kolorem zielonym (klasy A-C), różnica w cenie może wynosić kilkaset i więcej złotych. Czy zatem taki zakup może być opłacalny?

Tak, jeśli dokładnie go przemyślisz. W przypadku urządzeń, które wymagają stałego podłączenia do sieci i będziesz ich używać przez wiele lat, zakup sprzętu w jednej z wyższych klas będzie opłacalny. Z kolei, jeśli chodzi o pralki, zmywarki czy piekarniki elektryczne, wszystko zależy od intensywności użytkowania. Gdy uruchamiasz je codziennie, a czasami nawet kilka razy dziennie, większy wydatek szybciej się zwróci, a oszczędności będą bardziej widoczne. Miej też na względzie, że wysoka klasa energetyczna idzie w parze z jakością i żywotnością urządzenia. Kupując taki sprzęt, płacisz nie tylko za niższe zużycie prądu, ale też za funkcjonalność. Ponadto posłużą po prostu dłużej – pośrednio zwiększą zatem twoje oszczędności.

To, które urządzenie będzie najlepsze dla ciebie, zależy od wielu czynników – twojego trybu życia, rodzaju sprzętu czy liczby domowników, które będą z niego korzystać. Przed podjęciem decyzji dokładnie przekalkuluj więc, czy zakup danego urządzenia przyniesie rzeczywiste oszczędności. Nie należy podejmować decyzji tylko na podstawie klasy energetycznej sprzętu, ale z pewnością warto wziąć to pod uwagę. Taki sprzęt ma zdecydowanie więcej zalet i przyniesie mnóstwo korzyści.

Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments