Jakie oświetlenie do WC? Sprawdź porady!

Czym zazwyczaj charakteryzuje się toaleta? Jest to przede wszystkim pomieszczenie małe, które nie posiada dostępu do naturalnego światła. W związku z tym lampa do WC musi być mocna, ale przy tym stosunkowo niewielka. Jaki model spełni te oczekiwania? Możliwości jest przynajmniej kilka.

Przeczytaj sprawdzone porady, które znacznie ułatwią Ci rozjaśnienie omawianego wnętrza. Dzięki zastosowaniu się do nich unikniesz najczęściej pojawiających się problemów, skutkujących niekiedy nawet koniecznością wykonania ponownego remontu pomieszczenia.

Oświetlenie WC – złote zasady wyboru

Prześledziliśmy najczęstsze problemy, jakie napotykacie z urządzeniem tego małego pomieszczenia. Niestety, jest ich całkiem sporo. Ale też, z drugiej strony, można im bardzo łatwo zapobiegać. Zaczynajmy!

  • Wysokość, na której powieszona zostanie lampa do toalety. Ważne, by sam kinkiet czy inne źródło światła po prostu nie przeszkadzały użytkownikom. Dlatego też najlepiej, gdy zainstalujesz je ponad wysokością głowy najwyższego z domowników.
  • Kąt padania światła. Ważne, by był on ustawiony w pozycji nierażącej użytkowników. Idealnie więc będzie, jeśli snop światła będzie padał osobę korzystającą z toalety lub obok niej.
  • Światło rozproszone, gwarantowane na przykład przez mleczne klosze. Jest co prawda nieco bardziej przytłumione, ale za to nie męczy wzroku, jest dla niego bardzo przyjazne.
  • Czujnik ruchu, w który wyposażona może być lampa do ubikacji. Ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Najistotniejsze gdy go wybierzemy jest jednak to, by światło nie gasło zbyt szybko, co zmniejszy komfort codziennego użytkowania toalety.

Rodzaje oświetlenia do toalety

Najczęściej wybierane są tu kinkiety z mlecznymi i białymi kloszami. Można je zamontować na dowolnej wysokości ściany. Ich dodatkowymi plusami są często nieduże rozmiary i szeroka oferta modeli z ruchomym bądź stałym źródłem światła.

Zwłaszcza w niższych wnętrzach niejednokrotnie montowane są plafony sufitowe. Ich niskie klosze oszczędzają sporo miejsca na suficie. Dodatkowo możesz się zdecydować na wersje z jedną, dwiema, trzema lub więcej żarówkami. Wpusty sufitowe do toalety można montować tam, gdzie znajdują się sufity podwieszane, zwłaszcza te wykonane z płyt kartonowo-gipsowych.

Małe oczka potrafią mieć bardzo dużą moc świecenia, a przy tym wyglądają niezwykle nowocześnie. Każdy z powyższych produktów może występować jako oszczędne oświetlenie LED do WC. Takie moduły są trwałe, tanie w eksploatacji i przyjazne dla środowiska. Dlatego też zdecydowanie warto je wybierać.

Lampa do WC a ochrona IP

Przy wyborze lampy do WC, kluczowe jest zwrócenie uwagi na klasę ochrony IP, która chroni przed wnikaniem pyłu i wody. Minimalna rekomendowana klasa ochrony dla łazienek w tym toalet i WC to IP44, co zapewnia ochronę przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. Ważne jest także, aby lampa była odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, co zwiększa jej trwałość i bezpieczeństwo użytkowania – najlepiej jeśli będzie wykonana ze stali chromowanej, niklowanej, aluminium lub mosiądzu. Znajdziesz takie w sklepie Ardant, gdzie wybierając lampę, zwróć uwagę na jej moc świetlną oraz temperaturę barwową, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.

Ile lumenów/światła powinna zapewnić w małej toalecie bez okien?

W małej toalecie bez okien zaleca się oświetlenie o natężeniu około 200-400 lumenów. Ta ilość światła powinna być wystarczająca, aby zapewnić odpowiednią widoczność i komfort użytkowania pomieszczenia. Jeśli toaleta jest szczególnie mała lub wąska, 200 lumenów może być wystarczające, natomiast dla większych przestrzeni lub w przypadku preferencji jaśniejszego oświetlenia, lepiej zastosować około 400 lumenów.

W małych ubikacjach bez okien warto stosować jasne kolory ścian (białe) i wyposażać je w lustra, które je optycznie powiększą i będą odbijać światło sztuczne.

W jakim miejscu zamontować lampę w małej ubikacji?

W małej ubikacji bez okien najlepszym miejscem na zamontowanie lampy jest sufit, co zapewnia równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Jeśli to możliwe, umieść lampę centralnie, aby światło docierało do wszystkich kątów. Alternatywnie, można zainstalować oświetlenie nad lustrem lub umywalką, co dodatkowo oświetli te kluczowe obszary i poprawi widoczność podczas codziennych czynności, takich jak mycie rąk. Ważne jest również, aby lampa była zamontowana w miejscu, gdzie nie będzie narażona na bezpośredni kontakt z wodą, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Wybór oprawy o odpowiedniej klasie ochrony IP (minimum IP44) dodatkowo zabezpieczy lampę przed uszkodzeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments